• Marta Dudzińska
    psycholog

    numer telefonu  889 313 520

 

Jeżeli cierpisz z powodu jakiejś rzeczy,
to nie ta rzecz Ci przeszkadza,
lecz Twój własny sąd o niej.
I w Twojej mocy jest go zmienić.

Marek Aureliusz

Artykuły o tematyce psychologicznej

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Autorzy: Marta Dudzińska, Karolina Zarychta

Słowo ,,psychoterapia” może rodzić mylne wrażenie jednorodności tej formy pomagania. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona, gdyż w psychoterapii istnieją różne podejścia do funkcjonowania ludzkiej psychiki, tzw. nurty. Artykuł odpowiada na pytanie czym jest nurt poznawczo-behawioralny, którego jedną z głównych idei mogą zilustrować słowa Marka Aureliusza “Jeżeli cierpisz z powodu jakiejś rzeczy, to nie ta rzecz ci przeszkadza, lecz twój sąd o niej. I w Twojej mocy jest go zmienić”.

Czytaj dalej...

Rozumienie, diagnozowanie i leczenie bulimii

Autor: Karolina Zarychta

Bulimia jest zaburzeniem, które w skrócie można opisać jako charakteryzujące się naprzemiennym występowaniem epizodów objadania się i przeczyszczania, które ma zapobiec przybraniu na wadze. Wg wyników badań dotyczących występowania bulimii, zachorowalność sięga nawet do 10% wśród kobiet i do 2% wśród mężczyzn. Jej przyczyn doszukuje się w czynnikach społeczno-kulturowych, biologicznych oraz psychologicznych, a jej konsekwencje zdrowotne są poważne. Na podstawie wyników klinicznych badań naukowych powstała teoria poznawczo-behawioralna bulimii i wynikająca z niej metoda leczenia tego, zagrażającego życiu, zaburzenia, które stwarzają szansę na zmniejszenie ilości i dolegliwości objawów oraz wyleczenie. Artykuł opisuje kwestie związane z bulimią, jej powstawaniem, konsekwencjami, diagnozą, poznawczo-behawioralnym rozumieniem oraz leczeniem.

Czytaj dalej...

Zaburzenia odżywiania a wizerunek własnego ciała

Autor: Karolina Zarychta

Wizerunek ciała to obraz ciała, jaki tworzymy we własnym umyśle. Nasze ciało jest więc tym, jak je odbieramy, jak wygląda w naszych oczach. Na rozwój wizerunku ciała ma wpływ wiele czynników. Jednak we współczesnym świecie, promowania szczupłej sylwetki i piętnowaniu osób niewpisujących się w ten ideał kształtem lub wagą swojego ciała, często dochodzi do wykształcania negatywnego schematu ciała i niezadowolenia z niego. Problem ten szczególnie widoczny jest w przypadku zaburzeń odżywiania.

Czytaj dalej...

Objawy, leczenie i terapia depresji

Autor: Marta Dudzińska

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, wpływa na relacje z innymi, sposób myślenia i odczuwania oraz funkcjonowanie naszego organizmu. Pojawiające się smutek, melancholia, poczucie beznadziei uniemożliwiają czerpanie radości z życia. Wszystko staje się szare i ponure jakbyśmy patrzyli na świat przez okulary o przyciemnionych szkłach.

Czytaj dalej...

Myśli o jedzeniu w zaburzeniach odżywiania

Autor: Karolina Zarychta

Strach przed przytyciem powoduje u chorych na anoreksję i bulimię ciągłą koncentrację na jedzeniu. Poznawczy model zaburzeń odżywiania, opisany w artykule, koncentruje się właśnie na myślach osób chorych. Są to: pozytywne myśli związane z jedzeniem, negatywne myśli związane z jedzeniem oraz myśli przyzwalające.

Czytaj dalej...

Jak pomóc osobie dotkniętej samobójczą
śmiercią osoby bliskiej

Autor: Karolina Zarychta

W roku 2009 Komenda Główna Policji zanotowała 4.384 "zamachy samobójcze zakończone zgonem". Te dane statystyczne nie są zwykłą, nic nie znaczącą liczbą, gdyż oznaczają one tragedię prawie czterech i pół tysiąca osób, które zdecydowały się odebrać sobie życie, ale też tragedię tysięcy, może nawet kilkunastu tysięcy osób (rodzin, przyjaciół, znajomych, współpracowników, sąsiadów, itd.), które żyją dalej w wielkim cierpieniu po jej stracie.

Czytaj dalej...

Wsparcie społeczne dla osób chorujących na raka:
jak pomagać? Część 1

Autor: Marta Dudzińska

Choroba onkologiczna dotykając pacjenta uderza również bezpośrednio w jego otoczenie. Bliscy osoby chorującej często zadają sobie pytanie: jak pomagać? Powszechność występowania nowotworów sprawiła, iż zagadnieniem tym zainteresowali się również naukowcy. W ten sposób problematyka roli wsparcia dla pacjentów onkologicznych zainspirowała liczne badania.

Czytaj dalej...

Wsparcie społeczne dla osób chorujących na raka:
jak pomagać? Część 2

Autor: Marta Dudzińska

Poprzedni artykuł przedstawia wiedzę naukową świadczącą o istotnej roli wsparcia społecznego dla osób doświadczonych przez raka. W związku z tym nasuwa się pytanie: jak wygląda perspektywa osoby zmagającej się z chorobą? Właśnie tego próbowałam dowiedzieć się w poniższej rozmowie.

Czytaj dalej...

Rozumienie i leczenie fobii społecznej

Autor: Karolina Zarychta

Każdy z nas odczuwa czasami nieśmiałość lub zdenerwowanie w sytuacjach społecznych. Jednak fobia społeczna, mimo że bardzo rozpowszechniona, jest czymś znacznie więcej. Zaburzenie to dotyka do 16% ludzi na całym świecie, powodując wycofywanie się z kontaktów z innymi oraz unikanie wszelkich sytuacji, w których do takich kontaktów mogłoby dość. Nieleczona fobia społeczna trwać może całe życie. Współczesna psychoterapia daje jednak nadzieję na trwałe obniżenie dolegliwości objawów i wyleczenie, a co za tym idzie poprawę jakości życia pacjentów.

Czytaj dalej...

Na półmetku życia - kryzys wieku średniego

Autor: Karolina Zarychta

Według raportu Centrum Badania Opinii Społecznej pod tytułem "Między młodością a starością" Polacy uważają, że młodość kończy się średnio w wieku 35 lat i 3 miesięcy, po czym następuje wiek średni, który trwa do wieku 61 lat i 8 miesięcy, kiedy to zaczyna się starość. Osobą w wieku średnim jesteśmy więc przez 26 lat i 5 miesięcy, a są to lata bardzo intensywnych zmian.

Czytaj dalej...

Dlaczego każesz mi chorować?
(Zastępczy Syndrom Munchausena)

Autor: Karolina Zarychta

W XVIII opisana została historia przygód barona Karla von Munchhausena, który znany był z zabawiania ludzi barwnymi opowieściami o swoich przygodach, niesamowicie ciekawych - lecz fikcyjnych. Historia i nazwisko barona wykorzystane zostały kilkaset lat później do opisania syndromu, w którym opiekunowie wywołują symptomy chorobowe u swoich dzieci by wzbudzić zainteresowanie i współczucie innych. Zjawisko to nazwał Zastępczym Syndromem Munchausena.

Czytaj dalej...

Czy to już zakupoholizm?

Autor: Karolina Zarychta

W czasach wszechobecnej reklamy, telezakupów i zakupów online, kart kredytowych, dostępności produktów z całego globu i wciąż zmieniającej się mody na wszystko coraz częściej słyszymy o ludziach uzależnionych od kupowania i wydawania pieniędzy. Kiedy więc kończy się zdrowe "szaleństwo" zakupowe a zaczyna choroba?

Czytaj dalej...